Preskočiť na obsah

Otvorený list

Zverejnené 5.7.2011.

Kategória

Na sviatok Cyrila a Metoda sme boli na Strážove, najvyššom vrchu Strážovských vrchov, na ktorý chodíme ročne niekoľkokrát. Počasie prialo a tak sme neboli sami. Ľudia prichádzali z Pružiny, Čičmian a samozrejme zo Zliechova, nad ktorým má Strážov akýsi nepísaný patronát. Je vlastne takým ochrancom všetkých okolitých obcí.

 V minulom roku sa pružinským turistom po niekoľkých rokoch po schválení Slov. značkárskou komisiou za spolupráce okresných značkárov, Obce Pružina, podarilo vyznačiť spojovací chodník od chaty Červíková do Úvalu, ku červenej značke vedúcej z Obce Zliechov ktorá vedie až na najvyšší vrch – Strážov – 1 213,3 m.n.m. Pred tromi týždňami, kedy sme touto trasou prechádzali zo Zliechova, bolo všetko ako inokedy. No dnes sme boli sklamaní keď spojovacie žlté značky aj so smerovníkmi boli zastriekané šedou farbou a smerovníky boli hodené na zemi! Kto vie aký bol motív tohto činu?…

     Sme si vedomí toho, že hora nám nepatrí a možno sme zasiahli niekomu do súkromia. Mrzí nás však jedna skutočnosť, že tak ako kedysi návštevníci blúdili horou so snahou vyjsť na majestátny Strážov, budú blúdiť ďalej… Samozrejme, že našou snahou nebolo zasahovať a ničiť niečo krásne, čo tu máme. Išlo nám o to, aby návštevníci neblúdili, neničili a nerobili nové chodníky, čím oveľa viac prírodu ničia! Sme hrdí na tento klenot, ktorý tu máme a vieme, že nepatrí len nám, ale radi ho obdivujú aj iní nadšenci prírody. Národná prírodná rezervácia Strážov si zaslúži osobitnú pozornosť! Nie, nejde nám o žiadnu masovosť. Len 1-krát do roka na doporučenie  „ochranárov“ uskutočňujeme miestny výstup na Strážov.

    Máme úctu a rešpekt voči horám! Cestou na Strážov aj späť nás však dnes napadlo niekoľko myšlienok, pohnútok, ktoré niekoho viedli ku tomuto činu. Príroda je ako krásna galéria, ktorá však bez jej obdivovateľov by bola len sama sebou.
Brázdime po slovenských horách od Vápča, Strážova, Kľaku cez Malú i Veľkú Fatru a Tatry sú našou srdcovkou, ale ešte sa nikto z nás s niečím takýmto nestretol! Škoda len, že dotyční nevyšli až na Strážov/teda aspoň horné značky zostali zachovalé/. Možno by pochopili, čo nás ťahá na vrchol. Krásny výhľad je odmenou každému turistovi.

Vážení turisti, našou snahou bolo sprístupniť Vám spojenie na Strážov: Snáď Vás budú navigovať už len šedé fľaky na pôvodných žlto-bielych turistických značkách. V tejto lokalite sa nachádzajú aj dva krásne strážovské vodopády, ktorými sa pýšime na kalendároch, či pohľadniciach. Škoda len, že ich nemôžeme predstaviť cez náučný chodník aj iným. A možno, keď budete blúdiť našim krajom, prídete aj ku týmto dvom krásavcom, cez ktoré tiež kedysi viedli drevené rebríky. Veríme, že i napriek tomu nájdete tento krásny kút nášho Slovenska a odmenou Vám bude krásny výhľad zo Strážova či už v lete alebo v zime. Zo srdca Vám to žičíme!
Ak dovolíte, na záver pár myšlienok z potuliek po iných náučných chodníkoch, kde si ľudia vážia prírodu a nenechávajú si to len pre seba. „Človek netká pavučinu života, je iba jej vláknom. Čokoľvek urobí pavučine, urobí sebe.“ /Indické príslovie/. 

Marta Belavá, predseda odboru turistiky TJ Strážov Pružina