Preskočiť na obsah

História obce

1272

Názov obce

Pruzsina

1330

Prussina

1364

Pruzina

1864

Barossháza

Obec Pružina leží na severovýchodnych úpätiach najvyššieho vrchu Strážovskej vrchoviny Strážo- va. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1272, kedy patrila panstvu Košeca.V 13.storočí preš- la do vlastníctva zemianských rodín Pru- žinských a Lieskovských. Históriu obce dotvárajú kultúrne a historické pamiatky.

Významné osobnosti, ktoré pôsobili alebo sa narodili v Pružine :

Štefan Závodník –  kňaz,slovenský národovec a buditeľ, pôsobil v Pružine v rokoch 1850- 1885

Gábor Baroš – buržoázny politik a národohodpodár, známy ako ” Železný minister Slovenska” ,narodil sa v Pružine 6.7.1848

Atraktivity CR

Okolie obce možno využívať po celý rok na prechádzky, pešiu turistiku, terénny beh a cykloturistiku. V pohorí Strážov nájdeme zaujmavé tiesňavy, chránené druhy rastlín, jaskyňu Kortmanka, Dúpna a množstvo prírodnych útvarov. No k najkrajším turistickým zážitkom patrí prechod okolo Strážovských vodopádov.

Návštevníci okrem športového vyžitia majú možnosť navštíviť i Pamätnú izbu Štefana Závodníka v Základnej škole Š. Závodnika,Park Š.Závodnika pri KD, v ktorom je umiestnená aj bronzová  busta Š.Závodnika, Park Gábora Baroša.

Návštevníci majú možnosť ubytovania v RZ Pružina- Priedhorie, RZ Podskalie /poskytované služby: stravovanie, ubytovanie, požičovňa bicyklov, športový areál/.

Kultúrne pamiatky :

– Kostol sv.Žofie /katolický/- pôvodne gotický,v roku 1759 zväčšený o presbytérium

– kalvária okolo kostola : 7 obrazov od J.B.Klemensa z r.1863,4 obrazy od K.Švestku r.1880

– kaplnky :pred kostolom z r.1879,Ružencovej Panny Márie z r.1877,prícestná sv.Jána Nepomuckého

Pružina Mesciská:

Koncom 90. rokov pri prieskume členov archeologického krúžku MO MS v Považskej Bystrici pod vedením Š. Meliša bolo objavené dovtedy neznáme valové opevnenie v katastri obce Pružina. Nález bol následne preverený archeológmi Dr. Moravčíkom a Dr. Pietom vykonaním terénnej obhliadky.

zdroj a ďaľšie info :   http://slovanske-hradiska.blogspot.com/2012/02/pruzina-mesciska.html